خشونت در صدر جرائم آذربایجان غربی قرار دارد

به گزارش روشن تاب

به گزارش یول‌پرس، پرویز علیزاده ظهر امروز در اختتامیه جشنواره ملی “جامعه+من” که در سالن همایشهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی برگزار شد اظهار کرد: هنر زمینه‌ساز توسعه فرهنگ آشنایی با آسیب‌های اجتماعی در جامعه است و ما هم در تلاش هستیم تا با استفاده از ابزار هنر مفاهیم ارزشمند پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را در جامعه گسترش دهیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان غربی بیان کرد: در آذربایجان غربی نیز مانند سایر استان‌ها خشونت در صدر جرائم قرار دارد و ضرب‌وجرح عمدی، اهانت، افترا و تهدید جرائمی هستند که بیشترین عناوین مجرمانه در آذربایجان غربی را شامل می‌شوند و طی بررسی‌های انجام‌شده از این جرائم مشخص شد که ۵۰ درصد این خشونت‌ها داخلی هستند و عمدتاً افراد در خانواده و با آشنایان دچار درگیری و خشونت می‌شوند.

وی گفت: ۶۰ الی ۷۰ درصد معتادین در خانواده‌هایی رشد پیدا می‌کنند که یکی از افراد آن خانواده قبلاً آلوده به اعتیاد بوده است و فردی که معتاد شده از بلایای خانمان سوز اعتیاد آگاهی کامل را دارد ولی باز به سراغ اعتیاد می‌رود.

علیزاده افزود: این نشان می‌دهد که ما در شناساندن و انتقال ارزش‌ها و هنجارها شاید به گام‌های اساسی و اقدامات لازم را آن‌گونه که شایسته بود انجام نداده‌ایم و درگذشته کارهای مناسبی صورت نگرفته است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان غربی تصریح کرد: اقدامات فرهنگی باید از کودکی مورد توجه قرار گیرد و باید ارزش‌ها و هنجارها از همان کودکی به مردم انتقال یابد که به این منظور باید اقداماتی نظیر آموزش والدین را انجام دهیم چرا که الگوهای عملی کودکان در جامعه والدین هستند و مشکلاتی برای کودکان در برخی موارد ایجاد می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم در آینده کودکان ما که وارد جامعه می‌شوند احساس تعارض با ارزش‌ها را نکنند باید ارزش‌ها را به نحو مطلوب به کودکان منتقل کنیم که این کار مستلزم اعتقاد والدین و مربیان به ارزش‌ها است.

علیزاده بیان کرد: اثر هنر به گونه‌ای است که وقتی همراه با مفهومی به بیننده القا می‌شود، در ذهن و جسم فرد رخنه می‌کند و امکان فراموشی آن مفهوم وجود ندارد و این خود یکی از عوامل جلوگیری از وقوع جرم در جامعه است.

وی افزود: خانواده مأمن عواطف و احساسات تمامی کودکان و نوجوانان و به نوعی تمامی انسان‌هاست که بر ذهن و روان کودک تأثیر می‌گذارد و ما نیز باید این فرهنگ پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را با هنر به درون خانواده‌ها بکشیم.